April 19, 2021

Speciál: Orchestr – motor pod kapotou Opery

Nahlédněte společně s operním dramaturgem Ondřejem Hučínem pod kapotu Opery. Vydejte se do orchestřiště, které zůstává před zraky diváků skryto, a ještě dál do podzemního labyrintu operních budov. Také vás vždy zajímalo, jestli chodí členové orchestru hrát v papučích nebo jestli o pauzách skutečně hrají karty a čtou knihy, jako to dělal Oldřich Nový ve filmu Fantom Morrisvillu?! Hudební ředitel opery a dirigent Jaroslav Kyzlink také popíše, jak vypadá operní partitura, a na předehře Smetanovy Libuše rozkryje, jak fungují jednotlivé skupiny nástrojů v rámci velkého celku. Vydáte se na zkoušku koncertního programu skladeb autorů 20.století a své nástroje představí první houslista Alexej Rosík, fagotista Jan Hudeček a harfistka Ivana Pokorná.
 
Ve Speciálu podcastu jste slyšeli tyto hudební ukázky:
 
Část předehry k Wagnerovu Lohengrinovi v podání Orchestru Národního divadla s dirigentem Constantinem Trinksem, úryvek z Prokofjevovy Lásky ke třem pomerančům v podání Orchestru Národního divadla s dirigentem Christopherem Wardem a úryvek z Janáčkových Příhod lišky Bystroušky v podání Orchestru Národního divadla s dirigentem Robertem Jindrou na live nahrávkách režisérky Blaženy Hončarivové.
 
Úryvek z Pucciniho Turandot v podání London Philharmonic Orchestra s dirigentem Zubinem Mehtou na nahrávce vydavatelství Decca.
 
Část předehry ke Smetanově Libuši v podání Orchestru Národního divadla s dirigentem Jaroslavem Kyzlinkem a úryvek z Janáčkovy opery Z mrtvého domu v podání Orchestru Národního divadla s dirigentem Robertem Jindrou na záznamech České televize.
 
Část předehry ke Smetanově Prodané nevěstě v podání Orchestru Národního divadla s dirigentem Ondrejem Lenárdem na nahrávce Českého rozhlasu.
 
Úryvek z Mozartova Dona Giovanniho v podání Philharmonia Orchestra s dirigentem Carlem Mariou Giulinim a Elisabeth Schwarzkopf v roli Donny Elvíry na nahrávce vydavatelství EMI.
 
A část orchestrální zkoušky koncertního programu ze skladeb Erwina Schulhoffa, Hanse Krásy a Jaroslava Pelikána v podání Orchestru Národního divadla s dirigentem Zbyňkem Müllerem.

More episodes

Load more

Podbean App

Play this podcast on Podbean App