May 17, 2021

Speciál: Musica non grata – Nežádoucí hudba

Třicátá léta minulého století. Svět prochází dobou převratných změn a nad Evropou se stahují mračna. V Německu se dostává k moci Hitler a s ním přichází nacistická estetika. Před Berlínskou státní operou hoří na hranici „nežádoucí“ knihy, pořádají se výstavy „Zvrhlého umění“ a „Zvrhlé hudby“. Režimem jsou perzekuováni všichni, kteří nesplňují měřítka nacistického režimu. Řada hudebních skladatelů se tak dostává do kategorie „nežádoucích“ pro svůj židovský původ. Po vydání Norimberských zákonů zbývá již jen krůček k plynovým komorám. A hudba těchto nežádoucích skladatelů? Ta měla být navždy zapomenuta. Musica non grata neboli Nežádoucí hudba je čtyřletý projekt Opery Národního divadla, který připomíná tvorbu skladatelů pronásledovaných nacistickým režimem. A o tomto projektu a také o tom, co to byla „nežádoucí“ hudba, bude hovořit se svými hosty Denisa Rausch, PR Opery Národního divadla. 

 

Projekt Musica non grata vzniká za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. 

Ve Speciálu podcastu jste slyšeli tyto hudební ukázky:

 

Část závěrečného sboru z Wagnerovy opery Mistři pěvci norimberští v podání Saského státního orchestru Drážďany, Sboru Státní opery v Drážďanech a Sboru lipského rozhlasu s dirigentem Herbertem von Karajanem na nahrávce vydavatelství EMI Classics.

 

Části ze Stravinského Svěcení jara v podání Londýnského filharmonického orchestru s dirigentem Leonardem Bernsteinem na nahrávce vydavatelství Sony Classical.

 

Části z Mahlerovy Symfonie č. 1 v podání České filharmonie s dirigentem Václavem Neumannem na nahrávce vydavatelství Supraphon.

 

Část ze suity Krásovy opery Brundibár v podání Orchestru Státní opery s dirigentkou Janou Cecilií Mimrovou.

 

Část Krásovy Symfonie pro malý orchestr a alt v podání Orchestru Státní opery s dirigentem Karlem-Heinzem Steffensem.

 

Část Haasovy Předehry pro rozhlas, op. 11, pro malý orchestr, mužský kvartet a recitaci v podání sólisty Jiřího Hájka a Orchestru Státní opery s dirigentem Karlem-Heinzem Steffensem.

 

Část hudebního čísla „Leb wohl, mein Schatz“ z Křenkovy opery Jonny vyhrává v podání sólistů Vandy Šípové a Jiřího Rajniše, Orchestru Státní opery s dirigentem Stefanem Lano na live nahrávkách režisérky Blaženy Hončarivové.

 

Část závěrečného sboru z Křenkovy opery Jonny vyhrává v podání Sboru a Orchestru Státní opery s dirigentem Stefanem Lano na live nahrávkách režisérky Blaženy Hončarivové.

Část hudební ukázky z filmu The Jazz Singer.

More episodes

Load more

Podbean App

Play this podcast on Podbean App